Mat med Japan-Jens

En märklig paradox med Japan är att det är otroligt mycket billigare att äta ute på restaurang här jämfört med Sverige (15-60 kr och du har en bra måltid) medan det samtidigt är dyrare att handla & laga mat själv enligt samma jämförelse. Jag tror att det kan ha att göra med att lägenheterna här är mindre –> kylskåp och frysar mindre –> japanerna veckohandlar inte utan handlar dagligen –> det finns inga rabatter för vanliga konsumenter gällande storpack utan det är samma styckpris oavsett om du köper ett 4-pack eller 20-pack. Att lyckas laga till en schysst måltid för 10 kr är inte alltid det lättaste och som utbytesstudent letar man efter alla sätt att spara pengar. Här är vad jag efter ett halvår lagar regelbundet med pris efteråt.

Carbonara a la utbytesstudent

  • Spagetti (4 kr)
  • Svartpeppar (0,25 kr)
  • Olivolja (0,5-1 kr)
  • Salt (0,25 kr)
  • 1-2 ägg (10 pack, 20 kr –> 2-4 kr)
  • Ev. pesto (Okänt pris, importerad från Sverige)
  • Ev. japanska märkliga groddar som tydligen är fiberrika. (2 kr/påsen)

Koka spagettin med lite olivolja, häll av vattnet, ha på 1-2 äggulor, salta, peppra, ha eventuellt på lite pesto, rör om, färdigt. Vill du göra måltiden nyttigare, ha i groddarna strax innan spagettin kokat färdigt.

Pris: 7-11,5 kr måltiden.

Karee raisu (カレーライス)

  • Ris (3 kr)
  • Färdig curryröra (6,5 kr)
  • Tabasco eller japansk grillkrydda (0,5 kr)
  • Ev. japanska groddar (2 kr)
  • Ev. billiga kycklingbitar (5 kr)

Börja i god tid genom att ställa in din långsamma billiga riskokare (1 h innan måltiden). När riset är klart, koka upp lite vatten i en kastrull då du inte äger någon mikrovågsugn. Lägg i currypåsen, låt den värmas i några minuter, lyft upp den med ett par ätpinnar och töm innehållet på din skål med ris. För ökad styrka, tillsätt tabasco eller japansk grillkrydda. Vill du ha mer protein eller fibrer, tillsätt kyckling eller konstiga japanska groddar.

Pris: 9,5-17 kr måltiden.

Japan-Jens märkliga röra

  • Ris (3 kr)
  • Japanska groddar (2 kr)
  • En bit vitkål (2 kr)
  • Billig kyckling (5 kr)
  • Lite godtycklig olja (0,5 kr)
  • Soja & godtyckliga japanska såser (1 kr)

Likt ovan, koka riset i din fantastiskt skabbiga riskokare. Hacka kyckling och vitkål och börja steka kycklingen. Efter en stund ha i vitkålen & groddarna samt massa olika sorters sås och kryddor. Ät och var lycklig.

Pris: 13,5 kr måltiden.

Yakisoba a la så billigt det kan bli

  • Färdig koppnudel-yakisoba (7 kr)
  • Godtyckliga japanska såser & kryddor (0,5 kr)

Öppna din yakisoba-förpackning och ta ut sås- & kryddförpackningarna. Häll på kokande vatten, låt stå 3 minuter innan du häller av det hela. Tillsätt sen de medföljande kryddpåsarna samt om du önskar extra kryddor & såser.

Pris: 7-7,5 kr måltiden.

Svenska pannkakor som japanerna kallar creps

  • 8 dl mjölk, antingen märklig lättmjölk (7 kr) eller fet god mjölk (14 kr)
  • 4 dl vetemjöl (4 kr)
  • 2 ägg (4 kr)
  • Lite salt & socker (0,5 kr)
  • Smör att steka i (1 kr)
  • Sylt (jordgubb, blåbär eller vad som) (3 kr)

Blanda mjöl, mjölk, salt & socker under omrörning till en slät smet. Tillsätt 2 ägg och häll över det hela till en tillbringare. Från tillbringaren häller du över smeten i en 1,5 liter stor PET-flaska som du sedan skakar lite extra för nöjes skull. Värm sedan en stekpanna, ha i lite smör och börja steka pannkakorna tunt och fint. När du är mätt, ställ in PET-flaskan i kylen och plocka fram den när du är hungrig nästa gång. Smeten räcker till 2-3 måltider.

Pris: 6,5-13,25 kr måltiden.

6 thoughts on “Mat med Japan-Jens

  1. Kära Samuel – jag ser fram emot att få bjuda dig på riktigt vällagad mat – t ex den mustiga lammgryta vi just ätit ihop med spröda grönsaker..
    Jag ska tipsa Mikael om dina recept – han äger en riskokare och har en minimal platta (men faktiskt en mikro!).

    Kram Katta

  2. En förklaring till att det känns relativt billigt att äta ute för oss svenskar kan nog också förklaras av att det är 5 % moms på allting, såväl i livsmedelsbutikerna som i restaurangarna. I Sverige är det 12 % respektive 25 %.

  3. Josef: Stämmer bra det. Samt så är det 12% på “Take-Out” respektive 25% på att äta vid restaurangen, varför McD och andra är onda som har samma pris på de olika sätten att köpa deras mat :)

    Fast det räcker ändå inte för att förklara att det är så liten skillnad på priset för mat i livsmedelsbutiker kontra restaurang, det borde ändå vara större kan jag tycka.

    Katta: Hjälper nog inte Mikael så mycket tror jag, är ju lite andra priser och tillgång i Sverige på grejerna i mataffären ;) Men ser verkligen fram emot att komma hem och äta & laga trevlig mat igen.

  4. Yakisoba så billigt det kan bli? Nej cupnudels är väl dyrare än instant koka ihop själv hemma, och så smakar cupnudel yeeaaakksoba, just yeeaak men stek instant hemma tar mer tid, men gott!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>